Jakie parametry pralki są ważne?
Pralki mogą dysponować szeregiem funkcji zdecydowanie ułatwiających pranie i przyspieszających ten proces.
- Gotowe programy – każda pralka ma specjalny programator, w którym ustawiono gotowe programy prania. Zwykle tych programów jest 8-10, a najlepsza pralka ma ich nawet kilkanaście. Mamy program podstawowy, program ekonomiczny do szybkiego prania, program do jeansów, do wełny, do materiałów z bawełny, do syntetyków i do bardzo delikatnych tkanin, a dodatkowo też kilka programów do płukania i wirowania. Z pewnością im więcej programów, tym lepiej, dlatego że łatwiej dostosować program do rodzajów tkanin oraz intensywności zabrudzeń. Obecność specjalnego programu do prania sportowych ubrań albo butów znacznie zwiększy funkcjonalność urządzenia.
- Ręczna regulacja czasu prania, temperatury i prędkości wirowania – oprócz gotowych programów w pralce może być też zaimplementowana funkcja ręcznej regulacji czasu pracy. Nawet włączając konkretny program, możesz go skrócić lub prać tym programem w wyższej/niższej temperaturze niż ta ustawiona fabrycznie.
- Temperatury prania – w tym przypadku większości modeli pralek oferuje takie same możliwości, czyli pranie w temperaturze od 30 do 90 stopni, a także możliwość prania w całkowicie zimnej wodzie. Różnica polega tylko i wyłącznie na sposobie ustawienia temperatur – tylko pełnych (30, 60), czy też cząstkowych (35, 65).
- Wyświetlacz elektroniczny – w droższych modelach pralek znajdują się elektroniczne wyświetlacze, które pokazują ustawiony program prania oraz czas potrzebny do zakończenia cyklu prania. Obecność takiego wyświetlacza daje możliwość łatwego kontrolowania czasu potrzebnego do zakończenia cyklu.
- Opóźniony start – ta funkcja pozwala włączyć pralkę o określonej godzinie, na przykład wtedy, kiedy wyjdziesz już do pracy.
- Ważenie prania – pralka może mieć wbudowany systemy ważący pranie i obecność takiego systemu pozwala pralce dobrać odpowiednią ilość prądu, i wody, a tym samym pranie będzie wyjątkowo oszczędne. Jeśli załadunek pralki wyniesie przykładowo tylko 3 kg, a jej maksymalny załadunek to 6 kg, to w cyklu prania urządzenie wykorzysta tylko połowę energii i wody potrzebnej na wypranie pełnego załadunku.
- Klasa energetyczna – każda pralka ma inną klasę energetyczną. Klasy energetyczne są oznaczone literą A i plusami. Wyróżniamy klasy
. Najbardziej energooszczędna, ale jednocześnie najdroższa będzie pralka klasy energetycznej
.
- Ładowność – na rynku są pralki o ładowności od 3 do 10 kg. Im więcej osób zamieszkuje gospodarstwo domowe, tym większa powinna być też ładowność pralki. Single i rodziny z jednym dzieckiem zadowolą się pralką o ładowności od 3 do 5 kg, natomiast większy rodziny będą potrzebowały już pralki o minimalnej ładowności 5 kg.
- Głośność – zanim zdecydujesz, jaką pralkę wybrać, sprawdź poziom głośności konkretnych modeli. Informacja o dB znajduje się na tabliczce znamionowej i w instrukcji obsługi. Nowoczesne pralki piorą z głośnością 40-55 dB i wirują z głośnością 70-75 dB.
- Gwarancja – im dłuższa gwarancja, tym lepiej. Zwykle pralki mają 2 letnią gwarancję, ale w przypadku niektórych modeli możemy się cieszyć jeszcze dłuższa. Zawsze istnieje też możliwość dokupienia dodatkowej gwarancji na przykład na +1 rok czy +2 lata, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie zawsze jest opłacalne.
Zakup pralki przez internet
Jeśli już wiesz, jaką kupić pralkę, nadszedł czas na to, by zastanowić się, gdzie ją kupić. Najtaniej kupisz pralkę przez internet. Wybierz model dysponujący szeregiem funkcji i jednocześnie przystępny cenowo. Ceny poszczególnych modeli możesz porównać za pomocą 7AGD. Prezentujemy tutaj polecane pralki od różnych producentów, między innymi pralki Bosch, pralki Samsung, polskie pralki Amica oraz tanie pralki Indesit i pralki Beko. Zakup w sklepie internetowym może być bardzo opłacalny, bo oprócz dużego wyboru i korzystnych cen, część sklepów oferuje także darmową dostawę pralek. Czasami za niewielką opłatą możesz też dokupić usługę wniesienia pralki do domu i jej podłączenia.
Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5
7607 oceny