Płyta gazowa wykorzystująca gaz ziemny jako źródło energii jest zdecydowanie od lat jedną z najpopularniejszych płyt. Płyty gazowe są tanie i to zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i późniejszą eksploatację. Dodatkowo płyty gazowe można montować w każdym domu, bez względu na rodzaj instalacji, dlatego że możesz ją podłączyć do butli z gazem. Tanio płyty gazowe kupisz w sklepach online na wyprzedażach. Porównaj różne oferty i zobacz, w którym sklepie płyta jest najtańsza.
Płyta grzewcza działająca na gaz jest bez wątpienia najpopularniejszym typem płyty grzewczej. Jest to jednocześnie też płyta najtańsza, co sprawia, że przez cały czas cieszy się ogromną popularnością. Gazowe płyty grzewcze mają 2, 4 lub 5 palników. Liczba palników jest determinowana gabarytami danej płyty. Płyty gazowe mogą być samodzielnymi urządzeniami AGD w wersjach nablatowych lub mogą to być urządzenia zintegrowane z piekarnikami, czyli po prostu kuchenki gazowe. W przypadku rozwiązań zintegrowanych rozróżniamy też kompaktowe rozwiązania o małych wymiarach – wysokości około 45 cm albo większe modele o wysokości do 80 cm. Tradycyjne gazowe kuchnie mają wiele zalet, dlatego że mogą działać w każdej kuchni, ale mają też wady – trudniej utrzymać je w czystości i w dodatku nie są zbyt ekonomiczne, gdyż emitują dużo ciepła do pomieszczenia, zamiast ogrzewać intensywniej potrawy. Takie płyty sprawdzą się przede wszystkim w wyjątkowo dobrze wentylowanych kuchniach.
Funkcjonalności płyt gazowych
Tradycyjne płyty gazowe nie mają zbyt wielu funkcjonalności. Tak naprawdę zasada działania jest bardzo prosta, ale zróżnicowanie może dotyczyć efektywności palników. W jednym płytach gazowych zastosowano starsze typy palników, które są mniej efektywne. Nowoczesne płyty na gaz pozwalają maksymalnie zaoszczędzić energię przy jednoczesnym szybkim gotowaniu. Oczywiście takie płyty nigdy nie będą tak efektywne, jak płyty indukcyjne, niemniej jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają zmniejszyć straty energii. Część producentów oferuje płyty w stylu retro, czyli stylizowane na urządzenia z poprzednich epok. Takie płyty oraz płyty elektryczne doskonale sprawdzają się w kuchniach w stylu rustykalnym, kolonialnym czy shabby chic. Z pewnością warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie średnicy palników w płytach gazowych. W zależności od modelu, średnice palników mogą się dość znacząco różnić. To z kolei będzie wpływało na wielkość garnków, jakich możemy używać na danej płycie. Różnica polega też na liczbie palników – płyta może mieć 2, 4 lub 5 palników.
Jak wybierać płyty gazowe?
Wybór płyty gazowej spośród wszystkich typów płyt jest zdecydowanie najłatwiejszy. Przede wszystkim warto sprawdzić moc przyłączeniową danego urządzenia i porównać ją z mocą, jaką dysponujemy w swoim domu czy mieszkaniu. W drugiej kolejności trzeba podjąć decyzję dotyczącą zakupu konkretnej konstrukcji, czyli wyboru pomiędzy płytą nablatową lub zintegrowaną z piekarnikiem. Jeśli chodzi o producentów, bardzo dobrej jakości płyty gazowe oferują Amica, Beko, Bosch, Electrolux, Teka i Solgaz. Zanim kupisz konkretną płytę, sprawdź, ile miejsca masz w kuchni. Czasami 2-3 cm różnicy uniemożliwiają wstawienie do zabudowy konkretnego modelu kuchenki gazowej. Zwróć też baczną uwagę na powierzchnię, jaką pokryta jest konkretna płyta gazowa. Im nowocześniejsza będzie to powłoka, tym łatwiej będzie ją utrzymać w czystości i tym bardziej spada ryzyko zarysowania. Jeśli płyta gazowa będzie tylko i wyłącznie emaliowana, to po jakimś czasie użytkowania mogą się na niej uwidocznić płytsze lub głębsze rysy. Tanio płyty gazowe kupisz głównie w internecie.